Základní škola Zlín, Nová cesta 268, Štípa

> Akce > 2017/2018

Den bez odpadů

Dne 20. 9. se ekotýmy z 8. a 9. tříd zúčastnily dvou workshopů na téma Upcycling s Mojí dílnou a Alchymie ekopraní s Tierra Verde.
Upcycling s Mojí dílnou spočíval ve vytváření různých svícnů a nádob ze zavařovacích sklenic, které jsme si libovolně nazdobili. K dispozici byly barvy, krajky, samolepící papír, ale také například knoflíky a korálky. Postupně jsme si vytvářeli umělecká díla, která jsme si mohli vzít domů.
Alchymie ekopraní s Tierra Verde už ale o vytváření různých dekorací nebyla. Přijela se za námi z Brna podívat Nataša Foltánová. Nataša roku 2008 založila filmu Tierra Verde soustředící se na výrobu ekologických domácích potřeb. Patří do nich například zubní kartáček, ručník, mýdlo nebo obálky. Poučila nás o problémech týkajících se ničení životního prostředí jak u nás, tak třeba v Indii. Přijela nám ukázat její výrobky a vysvětlila nám, jak se používají. Jak správně prát? A jak při praní vyprodukovat co nejméně odpadu? Přesně o těchto zajímavostech tento workshop byl.
Její cesta byla náročná, ale firma se prosadila a snad se o ní dozví čím dál více lidí.

Jejich webová stránka (e-shop): https://eshop.tierraverde.cz/

Poslední dobrovolnou částí tohoto programu bylo posezení s Beou Johnsovou. Bea s její rodinou vyprodukuje za rok jednu zavařovací sklenici odpadu. Tento výsledek je stál mnoho úsilí a povedených, ale i nepovedených zkoušek, které se později vyplatily a ukázaly, že se dá žít ekologicky, jen se musí chtít.

Ivana Švubová a Lenka Marečková

Základní škola ZLÍN, Nová cesta 268, příspěvková organizace, 763 14, Zlín-Štípa, IČO: 71008161, IZO: 102319472
tel. 577 914 233, mob. 737 024 824, e-podatelna: skola@zsstipa.cz, datová schránka: e5ymupp, zřizovatel: Statutární město Zlín
správce stránek: Tomáš Bobál