> Akce > 2018/2019

Výlet ekotýmu do Trenčína

Ve středu 5.9.2018 měl ekotým jedinečnou možnost se znovu vidět po prázdninách na výletě do Trenčína. Zde pro nás byla připravena prohlídka hradu. I když jsme neměli průvodce, tak jsme si to moc užili. Po hradě nás provedl žák 9. třídy Dan Majzlík, který tu již byl a měl přehled, co je dobré shlédnout.
Po občerstvení a nákupu drobných suvenýrů jsme se vrátili zpět k autobusu. Naší další zastávkou byly Trenčianské Teplice. Jelikož jsme byli hodně hladoví a unavení, tak směr byl jasný – koupaliště Zelená Žaba, kde jsme měli nachystaný oběd. Myslím, že hranolky a smažený sýr ocenil úplně každý :-). Po krátkém odpočinku jsme vyrazili zpět na lázeňskou kolonádu, kde jsme měli menší rozchod.
Doufáme, že takový výlet nebude poslední a děkujeme paní učitelce Jurajdové a panu učiteli Bobálovi za doprovod.

Kateřina Solařová, Evelína Kloková a Luciana Machalová

Pověst o Omarovi a Fatimě

Trenčínský hrad byl v dávných dobách hrdý, slavný a nedobytný. V časech tažení Uherska proti výbojným Turkům v 15. století, byl jeho majitelem jeden z nejvýznamnějších šlechticů – Štefan Zápolský. Mezi početné turecké zajatce jednoho dne přivedli i krásnou Fatimu. Hned jak se to dozvěděl její snoubenec Omar, spěchal svoji Fatimu vykoupit ze zajetí. Omar přišel na Trenčínský hrad v doprovodu početné družiny a nabízel hradnímu vzácné dary. Zápolský se však nedal obměkčit. Jediným vykoupením za Fatimu měla být slza vody získaná přímo na hradě. Nedostatek vody byl totiž jednou ze slabin jinak nedobytného hradu.
Omar a jeho druhové se pustili do práce. 3 roky – ve dne, v noci, v létě, v zimě opracovávali tvrdou skálu, aby z ní vykopali vzácnou vodu. Po nesmírných útrapách a smrti téměř všech členů Omarovi družiny se to povedlo a ze skály vytryskla voda. Omar podal Zápolskému vodu a se slzami v očích mu řekl: „Vodu máš, ale tvoje srdce je tvrdší jako skála“.
Zápolský slib dodržel a Fatimu Omarovi vydal a ten si ji odvedl domů. Při odchodu se prý Fatimin závoj zachytil o křoví v zatáčce na cestě z hradu. Hostinec, který vznikl na tomto místě v 16. Století proto nesl název Závoj. Později se restaurace přejmenovala a dodnes se jmenuje Fatima.

Jakub Semančík, 6. B